flag Судова влада України

Засади використання автоматизованої системи документообігу Черкаського апеляційного суду

ЗАСАДИ

використання автоматизованої системи документообігу

Черкаського апеляційного суду

 

Затверджені рішенням зборів суддів

Черкаського апеляційного суду

від 30 липня 2019 року

 

Із змінами і доповненнями, внесеними рішенням зборів суддів

Черкаського апеляційного суду

від 05 серпня 2019 року

від 13 січня 2020 року

від 19 березня 2021 року

від 29 березня 2021 року

від 30 квітня 2021 року

від 08 листопада 2021 року

від 30 жовтня 2023 року

від 22 січня 2024 року

 

Розділ I. Загальні положення

 

1. В Черкаському апеляційному суді використовується Автоматизована система документообігу суду (далі – АСДС).

 

2. Засади використання автоматизованої системи документообігу Черкаського апеляційного суду (далі – Засади) розроблені відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Цивільного процесуального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України 1960 року, Кримінального процесуального кодексу України 2012 року, Кодексу України про адміністративні правопорушення та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30 (зі змінами).

 

3. Цими Засадами визначаються особливості розподілу справ між суддями, порядок формування колегій суддів, підстави для проведення повторного автоматизованого розподілу справ та інші правила застосування Положення про автоматизовану систему документообігу суду.

Вчинення в автоматизованій системі будь-яких дій, передбачених цими Засадами, здійснюється користувачами автоматизованої системи в межах повноважень, визначених наказами керівника апарату суду.

 

Розділ ІІ. Особливості використання автоматизованої системи
 у судовій палаті з розгляду цивільних справ

 

1. Особливості автоматизованого розподілу справ

 

1.1. Автоматизований розподіл справ між суддями здійснюється автоматизованою системою в день їх реєстрації, на підставі  інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженою особою апарату  суду, відповідальною за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.

 

1.2. Справи, позовні та інші заяви, скарги, подання і клопотання щодо визначення підсудності, інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, кримінальні провадження з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією та подання (клопотання) про направлення кримінальних проваджень з одного суду до іншого (далі – справи), розподіляються між усіма суддями судової палати з розгляду цивільних справ, які мають на час розподілу повноваження для здійснення процесуальних дій, з урахуванням спеціалізації суддів, визначеної зборами суддів, та з урахуванням визначених автоматизованою системою коефіцієнтів навантаження.

 

(Абзац другий підпункту 1.2. пункту 1 розділу ІІ - виключено .

Ці зміни до Засад використання автоматизованої системи

документообігу Черкаського апеляційного суду набули чинності з 01.01.2022 року

згідно з рішенням зборів суддів від 08 листопада 2021 року №8).

 

При розрахунку коефіцієнту навантаження судді на момент автоматизованого розподілу судової справи не враховуються дні перебування судді у відпустці та під час тимчасової непрацездатності.  Всі інші дні, у які не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, враховуються при розрахунку коефіцієнту навантаження судді.

(Підпункт 1.2 пункту 1 розділу ІІ викладено в новій редакції

згідно з рішенням зборів суддів від 29 березня 2021 року №5)

 

1.3. Під час розподілу справ автоматизованою системою визначається суддя-доповідач, який одночасно є головуючим суддею у судовій справі та судді з числа основного складу постійно-діючої колегії, а у випадку їх відсутності з числа  резервних суддів або з числа всіх суддів судової палати. Судова справа розглядається колегією суддів, до складу якої входить визначений автоматизованою системою судя-доповідач.

Під час розподілу судових справ, які розглядаються Черкаським апеляційним судом як судом першої інстанції, автоматизованою системою визначається суддя.

 

1.4. Результатом автоматизованого розподілу судової справи є протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями, що автоматично створюється автоматизованою системою, роздруковується, підписується та додається до матеріалів судової справи.

Відмова судді від отримання розподіленої в установленому порядку судової справи не допускається.

 

1.5. Не розподіляються щодо конкретного судді, судді-доповідача судові справи, що надійшли:

- за два місяці до закінчення повноважень судді;

- за чотирнадцять календарних днів до початку відпустки, якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів (один раз на рік);

- за три робочі дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить більше п’яти календарних днів але менше чотирнадцяти календарних днів, а також більше чотирнадцяти календарних днів, у разі якщо відпустка береться вдруге і більше разів на рік;

- за один робочий день до початку відпустки, якщо її тривалість становить п’ять або менше календарних днів;

- у період відпустки судді;

- за один робочий день до відрядження (за три робочі дні – якщо тривалість відрядження становить більше семи календарних днів) та в дні перебування судді у відрядженні;

- під час тимчасової непрацездатності судді;

- за один робочий день до направлення судді на навчання, підвищення кваліфікації, для участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду);

- у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду).

Також, не розподіляються щодо конкретного судді судові справи:

- у разі призначення судді членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, членом Вищої ради правосуддя –  з моменту прийняття рішення про призначення;

- у випадках, передбачених Розділом VІ цих Засад (на підставі рішення зборів суддів про тимчасове призупинення розподілу судових справ судді);

- в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ.

У виняткових випадках, за заявою судді про надання відпустки, яка подана у перший день відпустки, внесення відповідних змін до налаштувань автоматизованої системи документообігу суду здійснюється у цей же день (перший день відпустки судді). Така заява судді погоджується головою суду.

2. Особливості формування колегій суддів

 

2.1. Склад колегії суддів по розгляду справи формується в автоматичному режимі автоматизованою системою одразу після визначення автоматизованою системою судді-доповідача згідно з налаштуванням складів постійних колегій суддів, затверджених рішенням зборів суддів.

 

2.2. Якщо на момент призначення справи до розгляду суддя, який входить до складу постійної  колегії суддів (крім судді-доповідача), не може здійснювати обов’язки судді (тимчасова непрацездатність, відрядження, відпустка тощо), з метою недопущення порушення процесуальних строків склад колегії суддів для вирішення питання про призначення справи до розгляду визначається на підставі вмотивованого розпорядження керівника апарату суду (особи, яка виконує його обов’язки) на виконання службового листа судді-доповідача автоматизованою системою в автоматичному режимі з числа суддів постійно діючої колегії, резервних суддів. У разі неможливості здійснити заміну  з  числа резервних суддів, такий суддя визначається з числа інших суддів судової палати за такими ж принципами.

 

2.3. Відповідно до визначеного процесуальним законодавством принципу незмінності складу суду, розгляд справи, як правило, проводиться у тому складі колегії суддів, який визначеною автоматизованою системою  під час реєстрації справи.

Тимчасова відсутність судді-члена колегії (тимчасова непрацездатність, відпустка, відрядження тощо) не є безумовною підставою для проведення заміни такого судді іншим суддею.

Відповідна необхідність у кожному конкретному випадку визначається суддею-доповідачем з урахуванням обставин справи та установлених процесуальним законом строків розгляду справи.

У таких випадках на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату суду (особи, яка виконує його обов’язки) на виконання службового листа судді-доповідача, автоматизованою системою в автоматичному режимі здійснюється заміна судді-члена колегії, який не може продовжувати участь у розгляді справи з підстав тимчасової непрацездатності, відпустки, відрядження тощо.

На підставі службового листа судді-доповідача, за мотивованим розпорядженням керівника апарату суду (особи, яка виконує його обов’язки) автоматизованою системою в автоматичному режимі також здійснюється заміна судді-члена колегії у разі вибуття судді зі складу постійної колегії суддів, припинення повноважень судді тощо.

 

2.4. Заміна відсутнього судді здійснюється з числа  суддів постійно діючої колегії, а у випадку неможливості з числа резервних суддів, а у випадку  неможливості такої заміни – з числа суддів судової палати.

 

2.5. Результатом автоматичної заміни відсутнього судді-члена колегії є  протокол  повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями (для заміни судді-члена колегії), що автоматично створюється автоматизованою системою, роздруковується, підписується та додається до матеріалів судової справи.

 

3. Особливості розподілу деяких категорій судових справ

 

3.1. Судові справи, що надійшли із суду касаційної інстанцій після скасування ухвал апеляційного суду, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про зупинення провадження у справі), а також ухвал, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи, підлягають автоматизованому розподілу в загальному порядку з урахуванням недопустимості повторної участі судді у розгляді цієї справи.

 

3.2. Розподіл цивільних справ з апеляційними скаргами, які надійшли до суду повторно з передбачених процесуальним законом підстав, здійснюється у загальному порядку.

 

3.3. У разі повернення до апеляційного суду судової справи, в якій скасовувалась ухвала суду першої інстанції з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції з передачею судової справи на новий розгляд до суду нижчої інстанції, така справа підлягає розподілу в загальному порядку.

 

4. Розподіл судових справ шляхом передачі справи (матеріалів) раніше визначеному в судовій справі судді, судді-доповідачу, колегії суддів

 

4.1. Раніше визначеному в судовій справі судді, судді-доповідачу, колегії суддів передаються:

- апеляційні скарги, що надійшли до суду в рамках однієї справи, після    визначення судді-доповідача у цій судовій справі та до моменту закінчення її розгляду судом;

- заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Якщо такий склад суду сформувати неможливо, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- заяви про забезпечення позову або доказів, повернуті до апеляційного суду після виконання вимог частини третьої статті 365 Цивільного процесуального кодексу України. У випадку закінчення повноважень у раніше визначеного судді-доповідача чи неможливості ним здійснювати правосуддя протягом 2-х місяців та більше зазначені справи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- заяви про виправлення описок чи арифметичних помилок у судовому рішенні, ухвалення додаткового судового рішення, роз’яснення судового рішення, повернення судового збору. У випадку закінчення повноважень у раніше визначеного судді, судді-доповідача чи неможливості ним здійснювати правосуддя протягом 2-х місяців та більше зазначені процесуальні документи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- заяви про відновлення втраченого судового провадження. У разі відсутності раніше визначеного судді, судді-доповідача такі процесуальні документи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- судові справи, які надійшли із суду касаційної інстанції після скасування ухвали апеляційного суду про зупинення провадження у справі. У випадку закінчення повноважень у раніше визначеного судді-доповідача чи неможливості ним здійснювати правосуддя протягом 2-х місяців та більше зазначена справа підлягає автоматизованому розподілу у загальному порядку.

 

4.2. У разі надходження апеляційних скарг, які подані в рамках однієї справи до закінчення її розгляду, але на різні судові рішення, такі скарги передаються раніше визначеному судді-доповідачу.

 

4.3. Результатом розподілу судової справи шляхом передачі судової справи раніше визначеному у судовій справі судді є протокол передачі судової справи раніше визначеному складу суду, що створюється в автоматизованій системі уповноваженою особою апарату суду. Протокол передачі судової справи раніше визначеному складу суду роздруковується, підписується та додається до матеріалів судової справи.

 

5. Особливості повторного автоматизованого розподілу справ у

випадках неможливості участі у розгляді справи судді-доповідача

 

5.1. Як правило, у випадку тимчасової непрацездатності, відрядження, відпустки тощо судді, судді-доповідача повторний автоматизований розподіл справ не проводиться.  

 

5.2. Настання обставин, які унеможливлюють участь судді, судді-доповідача у розгляді судових справ, більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цивільним процесуальним законодавством, може бути підставою для повторного автоматизованого розподілу справи. У кожному конкретному випадку наявність вказаних обставин перевіряється заступником голови суду чи секретарем судової палати.

 

5.3. У разі задоволення відводу (самовідводу) судді, судді-доповідача або всього складу суду судова справа підлягає повторному автоматизованому розподілу, внаслідок якого визначається інший суддя, суддя-доповідач та інший склад колегії суддів, а саме: склад постійної колегії суддів, до якого входить  визначений після повторного розподілу суддя-доповідач. Підставою для повторного автоматизованого розподілу справи є ухвала суду про відвід (самовідвід) судді (суддів).

Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У такому випадку вирішення питання про відвід судді, судді-доповідача або всього складу суду, здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у загальному порядку.

 

5.4. Повторний автоматизований розподіл судових справ також здійснюється у випадках:

- помилково визначеної спеціалізації (неврахування спеціалізації), виявлення очевидних помилок в налаштуваннях автоматизованої системи при розподілі справи чи неврахування працівниками апарату суду при розподілі справи положень підпункту 1.5. Розділу ІІ Засад (тобто, недопустимості розподілу справ судді, судді-доповідачу: за два місяці до закінчення повноважень судді; за чотирнадцять календарних днів до початку відпустки, якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів (один раз на рік); за три робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становитиме менше 14 календарних днів, або більше 14 календарних днів, в разі якщо відпустка береться вдруге і більше разів на рік; у період відпустки судді; у дні перебування судді у відрядженні; під час тимчасової непрацездатності судді; у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду); у разі призначення судді членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, членом Вищої ради правосуддя –  з моменту прийняття рішення про призначення; у випадках, передбачених  Розділом VІ цих Засад (на підставі рішення зборів суддів  про тимчасове призупинення розподілу судових справ судді); в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ). Підстава: матеріали службової перевірки, призначеної керівником апарату суду;

-  недопустимість повторної участі судді, судді-доповідача в розгляді судової справи;

- відсутність у судді, судді-доповідача допуску або дозволу до роботи з документами, що містять інформацію з обмеженим доступом. Підстава: матеріали службової перевірки, призначеної керівником апарату суду;

- припинення повноважень судді, судді-доповідача, переведення судді до складу іншої судової палати або настання інших обставин, за яких суддя, суддя-доповідач не може продовжувати розгляд справи. Підстава: заява судді (у разі відсутності судді – начальника відділу забезпечення діяльності відповідної судової палати), погоджена заступником голови суду чи секретарем палати.

 

5.5. Повторний автоматизований розподіл судових справ у випадках визначених підпунктом 5.4 пункту 5 розділу ІІ здійснюється за письмовим розпорядженням керівника апарату суду.

 

5.6. Результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи є протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, що автоматично створюється автоматизованою системою, роздруковується, підписується та додається до матеріалів судової справи.

 

5.7. Внаслідок повторного автоматизованого розподілу у кожному з вищезазначених випадків визначається інший суддя, суддя-доповідач та інший склад колегії суддів, а саме: склад постійної колегії суддів, до якого входить визначений після повторного розподілу суддя-доповідач.

 

Розділ ІІІ. Особливості використання автоматизованої системи
 у судовій палаті з розгляду кримінальних справ

  1. Особливості автоматизованого розподілу справ

 

1.1. Автоматизований розподіл між суддями справ про адміністративні правопорушення, кримінальних справ, кримінальних проваджень, інших матеріалів, які підлягають розгляду в порядку процесуального законодавства (далі – справ), окрім кримінальних проваджень з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією, клопотань, поданих в порядку глави 21 Кримінального процесуального кодексу України, а також подань (клопотань) про направлення кримінальних проваджень з одного суду до іншого, здійснюється автоматизованою системою в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженою особою апарату  суду, відповідальною за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.

(Підпункт 1.1 пункту 1 розділу ІІІ викладено в новій редакції

згідно з рішенням зборів суддів від 29 березня 2021 року №5)

 

1.2. Справи розподіляються між суддями судової палати з розгляду кримінальних справ, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу, з урахуванням спеціалізації суддів, запровадженої зборами суддів, визначених автоматизованою системою коефіцієнтів навантаження кожного судді, заборони брати участь у перегляді рішень для судді, який брав участь в ухваленні судового рішення, про перегляд якого порушується питання, перебування суддів у відпустці, на  лікарняному, у відрядженні, а також в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ.

При розрахунку коефіцієнту навантаження судді на момент автоматизованого розподілу судової справи не враховуються дні перебування судді у відпустці та на лікарняному.  Всі інші дні, у які не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, враховуються при розрахунку коефіцієнту навантаження судді.

 

1.3. Суддя-доповідач та склад колегії суддів визначаються автоматизованою системою документообігу суду з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ, або суддів судової палати з розгляду цивільних справ, у визначених цими Засадами випадках.

 

Склад суду в кримінальних провадженнях (справах), в яких неможливо сформувати склад колегії суддів з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ, окрім кримінальних проваджень з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією, формується автоматизованою системою документообігу суду шляхом визначення судді-доповідача з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ, а члени колегії визначаються з числа суддів судової палати з розгляду цивільних справ.

(Абзац другий підпункту 1.3 пункту 1 розділу ІІІ викладено в новій редакції

згідно з рішенням зборів суддів від 29 березня 2021 року №5)

 

У разі неможливості, з обставин визначених законом, подальшої участі судді-доповідача в розгляді кримінального провадження, суддя-доповідач визначається з складу суду сформованого автоматизованою системою документообігу суду для розгляду цього кримінального провадження з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ.

(Підпункт 1.3 пункту 1 розділу ІІІ доповнено абзацом третім

згідно з рішенням зборів суддів від 30 жовтня 2023 року №2)

 

Кримінальні провадження (справи), в яких неможливо сформувати склад колегії суддів, де суддею-доповідачем не може бути визначено суддю з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ, на підставі звіту про неможливість автоматизованого розподілу судової справи між суддями,  підлягають направленню за поданням  суду до Верховного Суду для вирішення питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого.

(Підпункт 1.3 пункту 1 розділу ІІІ викладено в новій редакції

згідно з рішенням зборів суддів від 19 березня 2021 року №4)

 

У разі відмови Верховним Судом у задоволенні подання суду про направлення кримінального провадження, в якому неможливо сформувати склад колегії суддів, де суддею-доповідачем є суддя з числа суддів судової палати з розгляду кримінальних справ, з одного суду до іншого, таке кримінальне провадження підлягає новому розподілу в порядку визначеному в абзаці другому цього підпункту з виключенням суддів, яким було задоволено відвід (самовідвід).

(Підпункт 1.3 пункту 1 розділу ІІІ доповнено абзацом п’ятим

згідно з рішенням зборів суддів від 30 квітня 2021 року №6)

 

1.4. Результатом автоматизованого розподілу судової справи є протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями що роздруковуються, підписуються та додається до матеріалів судової справи.

Відмова судді від отримання розподіленої в установленому порядку судової справи не допускається.

 

1.5. Не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли:

- за два місяці до закінчення повноважень судді;

- за чотирнадцять календарних днів до початку відпустки, якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів (один раз на рік);

- за три робочі дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить більше п’яти календарних днів але менше чотирнадцяти календарних днів, а також більше чотирнадцяти календарних днів, у разі якщо відпустка береться вдруге і більше разів на рік;

- за один робочий день до початку відпустки, якщо її тривалість становить п’ять або менше календарних днів;

- у період відпустки судді;

- за один робочий день до відрядження (за три робочі дні – якщо тривалість відрядження становить більше семи календарних днів) та в дні перебування судді у відрядженні;

- під час тимчасової непрацездатності судді;

- за один робочий день до направлення судді на навчання, підвищення кваліфікації, для участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду);

- у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду).

Також, не розподіляються щодо конкретного судді судові справи:

- у разі призначення судді членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, членом Вищої ради правосуддя –  з моменту прийняття рішення про призначення;

- у випадках, передбачених Розділом VІ цих Засад (на підставі рішення зборів суддів про тимчасове призупинення розподілу судових справ судді);

- в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ.

У виняткових випадках, за заявою судді про надання відпустки, яка подана у перший день відпустки, внесення відповідних змін до налаштувань автоматизованої системи документообігу суду здійснюється у цей же день (перший день відпустки судді). Така заява судді погоджується головою суду.

1.6. Додаткове визначення суддів для колегіального розгляду судової справи у складі більше ніж трьох суддів спочатку обирається постійна колегія суддів відповідно до пункту 16 Розділу VIII Положення про автоматизовану систему документообігу суду, після чого, відповідно до пункту 6  Розділу VIII цього ж Положення, проводиться додаткове визначення суддів до передбаченої законом або ухвалою суду кількості членів колегії, що буде розглядати справу (ситуативна колегія). Збільшення або зменшення встановленого ухвалою суду кількісного складу ситуативної колегії не допускається.

 

2.Особливості формування колегій суддів

 

2.1. Склад колегії суддів по розгляду кримінальних проваджень (справ) формується в автоматичному режимі автоматизованою системою одразу після визначення судді-доповідача згідно з налаштуванням складів постійно-діючих колегій, затверджених рішенням зборів суддів, окрім випадків, визначених цими Засадами.

(Підпункт 2.1 пункту 2 розділу ІІІ викладено в новій редакції

згідно з рішенням зборів суддів від 19 березня 2021 року )

 

2.2. Відповідно до визначеного процесуальним законодавством принципу незмінності складу суду, розгляд справи, як правило, проводиться у складі колегії суддів, що визначений автоматизованою системою  під час реєстрації справи.

Тимчасова відсутність судді-члена колегії (тимчасова непрацездатність, відпустка, відрядження, перебування у нарадчій кімнаті тощо) не є безумовною підставою для проведення заміни такого судді іншим суддею.

Відповідна необхідність у кожному конкретному випадку визначається суддею-доповідачем з урахуванням обставин справи та установлених процесуальним законом строків розгляду справи.

У таких випадках на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату суду  (особи, яка виконує його обов’язки) на виконання службового листа судді-доповідача, погодженого секретарем відповідної судової палати, а за його відсутності в.о. секретаря судової палати або заступника голови суду відповідної судової палати,  автоматизованою системою в автоматичному режимі здійснюється заміна судді-члена колегії, який не може продовжувати участь у розгляді справи з підстав тимчасової непрацездатності, відпустки, відрядження, перебування у нарадчій кімнаті тощо.

 

2.3. Заміна відсутнього судді здійснюється з числа суддів постійно-діючої колегії. У випадку неможливості заміни судді іншим суддею, який входить до складу постійно діючої чи взаємозамінної колегії, заміна здійснюється з числа суддів судової палати.

 

2.4. Результатом автоматизованої заміни відсутнього судді-члена колегії є протокол  повторного автоматизованого розподілу справи між суддями, (для заміни судді-члена колегії), що автоматично створюється автоматизованою системою, роздруковуються, підписуються та додається до матеріалів судової справи.

 

3.Особливості розподілу деяких категорій судових справ

 

3.1. Судові справи, що надійшли із суду касаційної інстанції після скасування ухвал, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про закриття провадження у справі), а також ухвал, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи, підлягають автоматизованому розподілу в загальному порядку.

 

3.2. Розподіл справ за апеляційними скаргами (апеляційних скарг), які надійшли до суду повторно з передбачених процесуальним законом підстав, здійснюється у загальному порядку.

 

3.3. У разі повернення до апеляційного суду судової справи, в якій судові рішення скасовувались з передачею судової справи на новий розгляд до суду нижчої інстанції чи на додаткове розслідування, такі справи підлягають розподілу у загальному порядку.

 

3.4. У разі повернення до апеляційного суду матеріалів справ про адміністративні правопорушення та матеріалів кримінальних проваджень, які направлялися апеляційним судом для дооформлення, такі справи підлягають передачі тому самому судді-доповідачу (без виготовлення додаткового протоколу).

 

3.5. Апеляційні скарги на ухвали слідчих суддів суду першої інстанції, які надійшли у межах одного кримінального провадження (за номером ЄДРДР) підлягають розподілу у загальному порядку.

 

4. Розподіл судових справ шляхом передачі справи (матеріалів)

раніше визначеному в судовій справі судді-доповідачу

 

4.1. Раніше визначеному в судовій справі судді-доповідачу передаються:

-  апеляційні скарги, що надійшли до суду в рамках однієї справи, після визначення судді-доповідача у цій судовій справі та до моменту закінчення її розгляду судом;

- заяви про перегляд за нововиявленими обставинами одного і того самого рішення, що надійшли до суду від різних учасників судового процесу в рамках однієї справи, після визначення судді-доповідача у судовій справі по перегляду рішення за нововиявленими обставинами та до моменту закінчення її розгляду судом;

- клопотання (подання) про визначення підсудності, що надійшли в рамках однієї справи, після визначення судді-доповідача у справі та до моменту закінчення її розгляду судом;

- заяви про виправлення описок у судовому рішенні, роз’яснення судового рішення. У випадку закінчення повноважень у раніше визначеного судді-доповідача чи неможливості ним здійснювати правосуддя  протягом 2-х місяців та більше зазначені процесуальні документи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- заяви про відновлення втраченого судового провадження. У разі відсутності раніше визначеного судді-доповідача такі процесуальні документи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- судові справи, повернуті до апеляційного суду після виконання вимог ч. 2 ст. 359 КПК України 1960 року. У випадку закінчення повноважень у раніше визначеного судді-доповідача чи неможливості ним здійснювати правосуддя протягом 1-го місяця та більше, зазначені справи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- заяви (клопотання), пов’язані із виконанням судових рішень. У разі відсутності раніше визначеного судді-доповідача такі процесуальні документи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку;

- заяви про повернення застави. У разі відсутності раніше визначеного судді-доповідача більше 10 днів такі процесуальні документи підлягають автоматизованому розподілу у загальному порядку.

 

4.2. У разі надходження апеляційних скарг, які подані в рамках однієї справи на різні судові рішення до закінчення розгляду справи, такі скарги передаються раніше визначеному судді-доповідачу. Зазначене правило може не застосовуватися при надходженні апеляційних скарг на судові рішення, які постановлені не по суті пред’явленого обвинувачення, а є такими, що не перешкоджають подальшому розгляду справи.

 

4.3. Результатом розподілу судової справи шляхом передачі судової справи раніше визначеному у судовій справі судді є протокол передачі судової справи раніше визначеному складу суду, що створюється в автоматизованій системі уповноваженою особою апарату суду. Протокол передачі судової справи раніше визначеному складу суду роздруковується, підписується та додається до матеріалів судової справи.

 

4.4. Відмова судді від отримання судової справи розподіленої у встановленому порядку не допускається.

 

5. Особливості повторного автоматизованого розподілу справ у випадках неможливості участі у розгляді справи судді-доповідача

 

5.1. Як правило, у випадку тимчасової непрацездатності, відрядження, відпустки тощо судді-доповідача на строк, що не призводить до порушення строків вирішення справи, повторний автоматизований розподіл справ не проводиться.  

 

5.2. Настання обставин, які унеможливлюють участь судді-доповідача у розгляді судових справ, що має наслідком порушення строку розгляду судових справ, може бути підставою для повторного автоматизованого розподілу справи. В кожному конкретному випадку наявність вказаних обставин перевіряється заступником голови суду чи секретарем судової палати.

 

5.3. У разі задоволення відводу (самовідводу) судді-доповідача або всього складу суду судова справа підлягає повторному автоматизованому розподілу, внаслідок якого визначається інший суддя-доповідач та інший склад колегії суддів. Підставою для повторного автоматизованого розподілу справи є судове рішення про відвід (самовідвід) судді (суддів).

 

5.4. Повторний автоматизований розподіл судових справ також здійснюється у випадках:

- помилково визначеної спеціалізації (неврахування спеціалізації), виявлення очевидних помилок в налаштуваннях автоматизованої системи при розподілі справи чи неврахування працівниками апарату суду при розподілі справи положень підпункту 1.5. Розділу ІІІ Засад. Підстава: матеріали службової перевірки, призначеної керівником апарату суду;

- неправильне визначення кількісного складу суду, уповноваженого на розгляд справи;

- недопустимість повторної участі судді-доповідача в розгляді судової справи. Якщо вказані обставини, які є очевидно безспірними та  встановлені до початку розгляду справи на загальних підставах згідно судового рішення про відвід, самовідвід;

- відсутність у судді-доповідача допуску або дозволу до роботи з документами, що містять інформацію з обмеженим доступом. Підстава: матеріали службової перевірки, призначеної керівником апарату суду;

-  припинення повноважень судді-доповідача або настання інших обставин, за яких суддя не може продовжувати розгляд справи. Підстава: заява судді (у разі відсутності судді – начальника відділу забезпечення діяльності судової палати), погоджена заступником голови суду чи секретарем палати.

 

5.5. Повторний автоматизований розподіл судових справ у випадках визначених підпунктом 5.4 пункту 5 розділу ІІІ здійснюється за письмовим розпорядженням керівника апарату суду.

 

5.6. Результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи є протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, що автоматично створюється автоматизованою системою, роздруковується, підписується та  додається до матеріалів справи.

 

5.7. Внаслідок повторного автоматизованого розподілу у кожному з вищезазначених випадків визначається інший суддя-доповідач та інший склад колегії суддів, сформований в порядку, визначеному пунктом 2 Розділу ІІІ Засад.

 

6. Особливості автоматизованого розподілу судових справ та матеріалів, прийнятих Черкаським апеляційним судом, що перебували в провадженні Апеляційного суду Черкаської області

 

6.1. Відповідальним працівникам відділу забезпечення діяльності судової палати з розгляду кримінальних справ здійснити реєстрацію кримінальних проваджень (справ) та матеріалів без автоматизованого розподілу, починаючи з першого дня роботи суду, з дотриманням хронологічної послідовності, визначеної Актом прийому-передачі, шляхом передачі судової справи раніше визначеному складу суду протоколом авторозподілу (не автоматично) для продовження розгляду,  відповідно до вимог ст.319 КПК України.

У разі неможливості передачі справи раніше визначеному складу суду для продовження розгляду здійснюється автоматизований розподіл на загальних підставах.

 

6.2. У разі недостатньої кількості суддів у складі колегії у справах, переданих судді-доповідачу у відповідності до вимог ст. 319 КПК України, здійснити повторний автоматизований розподіл між суддями судової палати за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду (особи, яка виконує його обов’язки) за службовим листом судді-доповідача, погодженого з секретарем судової палати.

 

Розділ IV. Особливості автоматизованого розподілу клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій

 

Облік клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій здійснюється режимно-секретним органом суду без реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції у відділі організації діловодства (канцелярія) суду. 

 

Розподіл клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій в автоматизованій системі документообігу суду здійснюється відповідальною особою відділу режимно-секретної роботи за інформацією режимно-секретного органу суду, який займається обліком зазначених клопотань та має доступ до державної таємниці. Після проведення автоматизованого розподілу відповідальною особою відділу режимно-секретної роботи роздруковується протокол автоматизованого розподілу, що приєднується до справи та передається слідчому судді.

 

Облік апеляційних скарг, заяв, клопотань у кримінальних провадженнях, цивільних справах та справах про адміністративні правопорушення, які мають гриф секретності "таємно", "цілком таємно" здійснюється відділом режимно-секретної роботи суду без реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції у відділі організації діловодства (канцелярія) суду.

 

Розподіл апеляційних скарг, заяв, клопотань у кримінальних провадженнях, цивільних справах та справах про адміністративні правопорушення, які мають гриф секретності "таємно", "цілком таємно" здійснюється відповідальною особою відділу режимно-секретної роботи суду, яка має доступ до державної таємниці. Автоматизована система визначає склад колегії з числа суддів суду, які мають допуск до державної таємниці відповідного ступеня секретності з урахуванням їхньої спеціалізації. Після проведення автоматизованого розподілу відповідальною особою відділу режимно-секретної роботи суду роздруковується протокол автоматизованого розподілу, що приєднується до справи та передається судді-доповідачу відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 18 грудня 2013 року N 939.

 

Кількість суддів, необхідних для розгляду клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій визначається наказом голови суду.

 

Розділ V. Коефіцієнти форми участі суддів в розгляді судових справ та коефіцієнти складності  категорій судових справ

 Коефіцієнти форми участі суддів у розгляді судових справ на момент автоматизованого розподілу цих судових справ:

- головуючий суддя – 1;

- суддя-доповідач  – 1;

- член колегії – 0,05.

 

Коефіцієнт складності усіх категорій судових справ, що підлягають автоматизованому розподілу – 1, крім клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій та подань і клопотань щодо визначення підсудності.

 

Коефіцієнт складності клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій – 0,03.

Коефіцієнт складності подань і клопотань щодо визначення підсудності в порядку, передбаченому статтею 34 КПК України – 0,25.

 

Розділ VІ. Особливості визначення навантаження на суддів
 під час автоматизованого розподілу справ

 

З метою забезпечення належних умов праці зменшити навантаження щодо розгляду справ:

Голові суду – на 40 %

 

У разі, якщо суддя обіймає декілька посад та /або є одночасно і слідчим суддею коефіцієнти навантаження не плюсуються. В таких випадках навантаження на суддю зменшується на той відсоток, який є найбільшим із встановлених для відповідної посади  (виконуваної роботи).

У виключних випадках, пов’язаних з незадовільним станом здоров’я судді чи з сімейними обставинами судді, зборами суддів може бути зменшено відсоток навантаження щодо розгляду справ на такого суддю. 

 

У випадках виявлення значної різниці в навантаженні, тривалої нарадчої кімнати, виконання суддею іншої роботи, не пов’язаної зі здійсненням правосуддя (узагальнення судової практики, аналізи стану здійснення судочинства, участь у спеціальній підготовці кандидата на посаду судді, підготовці суддів та працівників апаратів судів, здійснення науково-викладацької діяльності в Національній школі суддів України тощо), може бути тимчасово призупинено розподіл судових справ для конкретного судді за наказом голови суду, винесеного на підставі мотивованого подання заступника голови суду чи секретаря судової палати.

 

В такому ж самому порядку вирішується питання про призупинення розподілу справ судді, щодо якого прийнято рішення про відсторонення від посади або повноваження якого припинено уповноваженим органом, однак не вирішено питання про відрахування зі штату суддів, чи за наявності інших випадків, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, за виключенням тих, які визначені п.п. 4, 6, 8 п.1.5. Розділу ІІ та п.п. 4, 6, 8  п.1.5. Розділу ІІІ цих Засад.

 

 

Розділ VІI. Прикінцеві та перехідні положення

 

 

Реєстрацію та автоматизований розподіл судових справ і матеріалів, прийнятих згідно Акту прийому-передачі судових справ з апеляційного суду Черкаської області до Черкаського апеляційного суду, здійснити після оприлюднення на офіційному веб-порталі «Судова влада України» та на веб-сайті Черкаського апеляційного суду – «Засад використання автоматизованої системи документообігу Черкаського апеляційного суду».

 

Відділу організації діловодства (канцелярія) розпочати реєстрацію вхідної кореспонденції та судових справ, що надійшли до Черкаського апеляційного суду вперше, з моменту завершення здійснення автоматизованого розподілу судових справ і матеріалів, переданих згідно Акту прийому-передачі судових справ з апеляційного суду Черкаської області до Черкаського апеляційного суду.

 

Заяви та матеріали з індексом 22-з передати на автоматизований розподіл в загальному порядку.

Визнати такими, що втратили чинність Засади використання автоматизованої системи документообігу Черкаського апеляційного суду, затверджені рішенням зборів суддів 26.07.2019.

Дані Засади використання автоматизованої системи документообігу суду, затвердженні зборами суддів суду, вносяться до автоматизованої системи та оприлюднюються на офіційному веб-порталі «Судова влада України» і на веб-сайті Черкаського апеляційного суду після відповідних налаштувань автоматизованої системи технічним адміністратором, але не пізніше 12 серпня 2019 року.