Голова Черкаського апеляційного суду Юрій Сіренко та керівник апарату суду Тетяна Копитіна взяли участь у обговоренні на регіональному рівні в режимі відеоконференції Щорічної доповіді Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік.
У заході також взяли участь члени та представники Вищої ради правосуддя, Національної школи суддів України та регіональних відділень, Територіальних управлінь Державної судової адміністрації України та Служби судової охорони, судді й представники Вінницького, Черкаського, Полтавського, Кропивницького, Запорізького, Херсонського, Хмельницького та Миколаївського апеляційних та місцевих судів, представники правоохоронних органів, громадського суспільства та міжнародні представники й експерти Ради Європи.
Окрім презентації доповіді, учасники обговорили роль та практику Вищої ради правосуддя у забезпеченні незалежності судової влади в Україні, обмінялися думками щодо посилення незалежності та неупередженості судової влади в Україні в контексті стандартів і рекомендацій Ради Європи, а також щодо виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини у групі справ Олександра Волкова, які стосуються питань незалежності та неупередженості судової влади та системи судової дисципліни.
Як зазначено в матеріалах доповіді, у 2019 році відбулися важливі події, зокрема, розпочав роботу Вищий антикорупційний суд. Наприкінці 2019 року набрав чинності Закон України № 193-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування». Він отримав негативні оцінки з боку органів системи правосуддя, професійних юридичних організацій та був здебільшого негативно оцінений Венеціанською комісією. Прийняття цього Закону заблокувало роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що зумовило зупинення процесу відбору, переведення, відрядження та призначення суддів.
Друга половина 2019 року відзначилася безпрецедентним тиском на судову владу. Зокрема, народними депутатами України передані на розгляд Верховної Ради України проекти законів, які мали на меті встановлення відповідальності суддів за судові рішення (№ 2271), припинення повноважень суддів у спосіб, не передбачений Конституцією України (№ 1031), та зміну дисциплінарних процедур, а також законопроект, який порушував право суддів на захист (№ 1008 або Закон № 193-IX).
Наразі одним із найважливіших викликів, що постали перед судовою системою, залишається недоукомплектованість судів або відсутність у судах суддів взагалі. Загалом дефіцит суддівських кадрів на кінець 2019 року становить 2044 судді. Важливим для судової системи залишається питання пошуку оптимальних шляхів пришвидшення процесу кваліфікаційного оцінювання суддів, розпочатого ще у 2015 році. Нагальною залишається проблема недостатнього фінансування системи правосуддя. Недофінансування судової системи зумовлює також затримку завершення формування Служби судової охорони та частково відтермінує впровадження ЄСІТС.
Важливим аспектом забезпечення незалежності суддів та судової влади є швидке та ефективне розслідування правоохоронними органами повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність, що до певної міри залишається недієвим.
У матеріалах доповіді виділено ряд інших важливих подій, що вплинули на стан суддівської незалежності, а саме: процес кваліфікаційного оцінювання суддів, забезпечення належної охорони судів і суддів, впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а також виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини, що стосуються питань, пов’язаних із незалежністю та неупередженістю судової влади.
З повним текстом Щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні в 2019 році можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/35b0Gd7
За повідомленням прес-служби суду