Сьогодні дата, яку не святкують: 38 років тому, 26 квітня 1986 року, сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства, відлуння якої відчуваємо й досі. Саме цього дня сталася жахлива катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції, що спричинила невимовні страждання та лиха.
У цифрах :
- 31 співробітник АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.
- Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.
- У 1986—1987 роках 240 тисяч осіб брали участь в аварійно-відновлювальних роботах, де зазнали опромінення у високих дозах.
- В Україні було радіаційно забруднено 2294 населені пункти на території 77 адміністративних районів 12 областей
- 2 мільйони 246 тисяч громадян, які мали статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема 643 тисячі дітей.
- Близько $180 мільярдів становлять економічні збитки України внаслідок Чорнобильської катастрофи.
- Аварія на АЕС призвела до тяжких екологічних наслідків, порушення екосистемної рівноваги, змін у флорі й фауні поліських регіонів, де проживало 400 видів тварин (з них 60 видів занесено до Червоної книги), 1200 видів рослин (з них 20 видів рідкісних).
Чорнобильська катастрофа – це не лише трагедія минулого, це урок на майбутнє. Її гіркий досвід нагадує нам про те, що мирне використання атомної енергії потребує жорсткого контролю та дотримання найсуворіших норм безпеки.