flag Судова влада України

Чорнобильська катастрофа: 39 років трагедії

25 квітня 2025, 12:41

       26 квітня відзначається Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

      Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним з похмурих символів трагедії, до якої може призвести техногенна катастрофа.

       Нагадаємо, що вночі 26 квітня 1986 року в 1:23 на АЕС, що знаходиться на території України, стався вибух. Будівля четвертого енергоблоку, покрівля машинного залу частково обвалилися. У різних приміщеннях і на даху виникло понад 30 вогнищ пожежі. Ця катастрофічна аварія трапилася при плановому відключенні реактора, що тривало всього 20 секунд. Її результатом стало згубне радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів. Всього в атмосферу було викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів в 12 областях.

       Загальна кількість тільки ліквідаторів цієї аварії (включаючи наступні роки) склала близько 600 тисяч осіб.

        У 2003 році, за інформацією проекту DilovaMova.com, Генеральна Асамблея ООН в резолюції A/RES/71/125 проголосила Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу, який відзначається 26 квітня.

      За Міжнародною шкалою ядерних подій чорнобильська аварія оцінюється по максимальному 7 рівню і характеризується як «важкі наслідки для здоров’я людини та для навколишнього середовища». Жахливі наслідки цієї трагедії відчуваються досі.

      Щороку Україна вшановує пам'ять та згадує про подвиг ліквідаторів та всіх постраждалих на Чорнобильській АЕС!